A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ tájékoztatása szerint az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. A járvánnyal leginkább érintett területek: Budapest, Pest és Fejér vármegyék. A fertőzés várhatóan tovább terjed, ezért fontos, hogy tisztában legyünk a vírus terjedésével és a megelőzés lehetőségeivel.

A hepatitis A vírus okozta betegség a fejlett országokban ritka, a fejlődő országokban gyermekbetegségnek számít, amit felnőtt korra szinte mindenki átvészel. 

A vírus

fertőzött személyek székletével, egy háztartásban élők között szoros kontaktus útján, közösségekben közös mosdóhasználattal terjed. Fertőzést okozhat széklettel szennyezett víz, jég, szennyezett vízzel locsolt, vagy szennyezett kézzel érintett étel is. Ritkább esetekben szexuális úton is átadható a vírus. A fertőzés gyakrabban fordul elő olyan helyeken, ahol rossz higiénés szokások vannak, továbbá ott, ahol nem biztosított a víz tisztítása és a megfelelő tisztavíz-ellátás.

A fertőzés tünetei lehetnek:

  • hasi fájdalom, puffadás, hányinger, étvágytalanság
  • rossz közérzet, láz, izom- és ízületi fájdalom
  • sárgaság (a bőr és a szemfehérje besárgulása)

Ha valaki ezeket a tüneteket tapasztalja, forduljon orvoshoz! A betegség általában magától elmúlik néhány hét alatt, de a teljes felépülés akár 1-2 hónapig is eltarthat. Fontos, hogy a gyógyulás alatt kerülni kell az alkoholt és más, a májat terhelő anyagokat. Súlyos esetekben kórházi kezelésre is szükség lehet.

A vírusfertőzés terjedésének megakadályozásához tartsuk be az alábbi szabályokat:

  • alapos kézmosás szappannal, különösen WC-használat után, étkezés és ételkészítés előtt,

·        felületek (mosdók, illemhelyek, kilincsek, villanykapcsolók stb.) HYPÓVAL történő fertőtlenítésével csökkenthető a terjedés kockázata,

  • ne osszunk meg másokkal evőeszközt, törölközőt vagy egyéb személyes tárgyakat,
  • a fertőzöttek kerüljék a testi kontaktust másokkal, és ne vegyenek részt ételkészítésben.

A fertőzés veszélyének kitett kockázati csoportokba tartozók esetén javasolt a vényre, térítés ellenében megvásárolható hepatitis A elleni védőoltás.


Fokozottan veszélyeztetettek például:

·        fertőzött szubtrópusi vagy trópusi országokba utazók,

·        nem megfelelő higiéniai körülmények között élők, vagy odautazók (pl. űrgödrös WC-k vagy folyóvíz hiánya),

·        krónikus alapbetegséggel élők (pl. hemofíliások, krónikus hepatitis B vagy C vírushordozók).

·        életmódjukból fakadóan fokozott hepatitis A fertőzés kockázatának kitett emberek (pl. intravénás kábítószer-használók, MSM populáció)

A megelőzés érdekében a megfelelő higiénés szabályok betartása kiemelten fontos, emellett orvosi javaslat alapján (vényre) a patikákban térítés ellenében védőoltás is elérhető.

Ha olyan országba utazunk, ahol gyakori a hepatitis A, érdemes különösen figyelni a következő dolgokra:

  • Mossuk meg palackozott vízzel és hámozzuk meg a gyümölcsöket és zöldségeket! Amit nem lehet meghámozni, azt ne fogyasszuk!
  • Kerüljük a nyers ételek fogyasztását!
  • Igyunk palackozott vizet, és ezt használjuk fogmosáshoz is!
  • Ne tegyünk jégkockát az italunkba!
  • Kerüljük a szabadvízi fürdőzést.


A megfelelő higiéniai szokások és a védőoltás segítenek megelőzni a betegséget!